CHIRURGIA JEDNEGO DNIA
Ginekologiczno-położniczy

Plastyka pochwy

Plastyka pochwy polega na przeprowadzeniu procedur chirurgicznych korygujących aparat mięśniowy oraz sąsiadujące tkanki miękkie w obrębie pochwy. Zabieg ten wykonywany jest u kobiet ze zbyt szeroką, rozciągniętą pochwą.

Uszkodzenia tej okolicy mogą być następstwem:

• przebytych porodów, często zabiegowych,
  • ciężkiej pracy fizycznej,
  • utraty elastyczności struktur pochwy powstającą wraz z wiekiem (okres pomenopauzalny).

Pacjentki w tym przypadku odczuwają dyskomfort podczas współżycia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub dożylnym, a pobyt w klinice trwa 1 - 3 dzień.

Laparoskopia

Laparoskopia - jest zabiegiem diagnostycznym i operacyjnym wykonywanym na narządach jamy brzusznej przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez 3 - 4 niewielkie nacięcia w powłokach.

Pozwala ona na dokładne obejrzenie narządów jamy brzusznej, postawienie rozpoznania i przeprowadzenie operacji bez konieczności otwierania brzucha sposobem klasycznym. Przebieg operacji obserwuje się na ekranie monitorze za pośrednictwem małej kamery wideo.

Jedną z najczęstszych wskazań do laparoskopii jest niepłodność. Laparoskopia umożliwia ocenę budowy, położenia narządów miednicy mniejszej, ocenę drożności jajowodów, lokalizacje zrostów, czy rozpoznanie endometriozy.

Inne wskazania do laparoskopii w ginekologii :

• guzy i torbiele jajników
  • podejrzenie ciąży pozamacicznej
  • podejrzenie endometriozy
  • nagłe i przewlekłe niewyjaśnione dolegliwości bólowe w podbrzuszu
  • zmiany zapalne przydatków
  • wady rozwojowe narządów płciowych

Histeroskopia

Badanie polega na oglądaniu wnętrza macicy w powiększeniu przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego nazywanego histeroskopem, który wprowadzony jest przez pochwę do szyjki macicy, a następnie do jamy macicy.

Przy pomocy dodatkowych instrumentów wprowadzonych przez histeroskop do jamy macicy można pobierać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego oraz wykonywać niektóre zabiegi lecznicze.

Dlatego można wyróżnić dwa rodzaje histeroskopii:

• histeroskopia diagnostyczna
  • histeroskopia operacyjna /wykonujemy ją metodą Versapoint/

Histeroskopia umożliwia ocenę zmian patologicznych endometrium i ustalenie zakresu tych zmian. Badanie można połączyć z jednoczesnym wykonaniem zabiegu terapeutycznego - np. z usunięciem zrostów wewnątrzmacicznych lub polipów.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

• Krwawienia o nieustalonej etiologii (przyczynie).
  • Niemożność zajścia w ciążę lub jej donoszenia.
  • Wady macicy.
  • Podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych, polipów lub mięśniaków podśluzówkowych
  • Oglądanie ścian kanału szyjki (cerwikoskopia).
  • Podejrzenie przerwania ciągłości ściany macicy.
  • Pobieranie wycinków celowanych.

Histeroskopia diagnostyczna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym /około szyjkowym/.

Histeroskopię operacyjną wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna. Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania (badania można wykonać u nas w Prywatnej Poliklinice Na Grobli)

• grupa krwi z pieczęcią imienną osoby wykonującej badanie.
  • morfologia – ważna 8 tygodni ( jeśli pacjentka nie krwawi )
  • badanie ogólne moczu
  • koagulogram – APTT, INR, PT – ważny 8 tygodni ( jeśli Pani nie krwawi )
  • EKG – ważne 6 miesięcy u chorych na serce i rok u pacjentek po 40 roku życia
  • Rtg – ważne 2 lata po 40 roku życia
  • antygen HBS
  • elektrolity ( Na, K ) – ważny 8 tygodni
  • poziom cukru na czczo – ważny 8 tygodni

Jeżeli choruje Pani na inne choroby prosimy o konsultację lekarza specjalisty w celu wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu ginekologicznego

Na 10 dni przed planowanym zabiegiem nie wolno przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard, Aspiryna, Acipiryna, Polocard), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Środki te niekorzystnie wpływają na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji.

Jeżeli przyjmuje Pani Metformin ( Metformax, Siofor ), wskazane jest odstawienie leku na 48 godzin przed terminem zabiegu. Jeżeli przyjmuje Pani na stałe inne leki, prosimy o konsultację z lekarzem.

Należy poinformować operatora o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Należy pozostać 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia) przed zabiegiem operacyjnym

Poradnie specjalistyczne
Chirurgia jednego dnia